Haber

Şekerli İçecekler Genç Erkeklerde Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Arşiv fotoğrafında Bursa’da bir hastaya saç ekimi yapan bir doktor görülüyor, 11 Ağustos 2022. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

PEKİN, 2 Şubat (Xinhua) — Çin’de yürütülen bir araştırma, genç erkeklerde yüksek oranda şekerli tatlandırılmış içecek tüketimi ile saç dökülmesi arasında olası bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı.

Tsinghua Üniversitesi

Erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi türü olan MPHL, erkeklerin yaşadığı tüm saç dökülmesi olaylarının yaklaşık yüzde 95’inden sorumludur. Saç dökülmesi, kafa derisinin ön veya üst kısımlarında saçların incelmesi ve/veya dökülmesi şeklinde kendini gösterir.

Araştırmada kullanılan şekerle tatlandırılmış içecekler arasında meyve suları, gazlı içecekler, Sporve enerji içecekleri, şekerli sütler, fındık bazlı sütler, şekerli çaylar, çay içecekleri ve kahve.

Katılımcıların yüzde 44,6’sı şekerle tatlandırılmış içecekleri haftada 7 defadan fazla içtiklerini söyledi. Araştırmacılar ayrıca, daha yüksek düzeyde şekerle tatlandırılmış içecekler tüketen katılımcıların erkek tipi saç dökülmesi riskinin daha yüksek olduğunu belirlediler.

MHPL kümesinde haftalık ortalama şekerli içecek tüketimi 4.293 mililitreydi. Bu oran, 2.513 mililitre tüketen olağan kümeden çok daha yüksektir.

Araştırmanın sonuçları Nutrients dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Xinhua / Günümüz
Bu haber Xinhua tarafından hazırlanmıştır ve Haberler.com tarafından herhangi bir editoryal müdahalede bulunulmamıştır. Xinhua tarafından hazırlanan tüm haberler, sitemizde hazırlanan formda otomatik olarak sunulur. Dolayısıyla haberin jenerik muhatabı Xinhua kurumudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu