Ekonomi

Fed altında bekle

Altın, Fed’in faiz kararı öncesi yatay bir seyir izliyor.

Spot altının onsu 1984 dolardan, gram altının onsu ise 1240 TL civarında işlem görüyor.

Fiyatlamada Fed beklentileri ile birlikte bankacılık krizine ilişkin gelişmeler de etkili oluyor.

JPMorgan Chase & Co. Geçen ay iflasının ardından First Republic’i satın almayı kabul etti ve bu, onu ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası haline getirdi.

ANZ Banking Group Ltd. Analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes geçmiş bir notta, bunun bankacılık sistemiyle ilgili bazı endişeleri hafifletmesine yardımcı olsa da, daha fazla ekonomik ters rüzgarla ilgili endişelerin devam ettiğini ve spot altın için güvenli liman talebinin arttığını söylediler.

Öte yandan yatırımcılar, Çarşamba günü yapılacak Fed toplantısında faiz oranlarının 25 baz puan artırılacağını tahmin ederek bunun bir süredir son artış olacağının sinyallerini verirken, Fed’in faiz konusundaki nihai kararını beklediler. oranları.

Bununla birlikte, geçen haftaki verilerin ABD’de ekonomi yavaşlasa da enflasyonun yükseldiğini göstermesinin ardından Fed’in ileriye dönük yolunun net olmadığını da gösterdi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya bir notta, “Başka bir zamdan sonra, faiz oranlarını sabit tutmaya hazır olduklarının sinyalini vermeyebilirler. Fed uyanık kalmayı seçebilir ve bu, piyasanın fiyatlamaya hazır olmadığı bir şeydir.”

Finansal piyasalar devam eden enflasyon korkuları ve durgunluk endişeleri arasında sıkışıp kaldığından, hedge fonlar son haftalarda yükselen altın durumlarına son vermeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu