Ekonomi

Çin Ticaret Bakanı APEC toplantısı için ABD’ye gidecek

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Wang’ın ziyareti sırasında Amerikalı mevkidaşı Gina Raimondo ve ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile görüşeceği belirtildi.

Açıklamada, Vang’ın temaslarının iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari çıkarları ilgilendiren ortak konuları ele alacağı kaydedildi.

Wang’ın ziyareti, ABD’nin Tayvan ile ticari bağlarını güçlendireceğini açıklamasının ardından Pekin’in Amerikalı bellek yongası üreticisi Micron’un kritik altyapı projelerini yürüten Çinli şirketlere yonga ve entegre devre satışını yasaklamasının ardından gün ortasında gerçekleşti. Çin ile bir egemenlik çatışması içindedir. Çatışmaların arttığı bir döneme denk geliyor.

Bu yılın şubat ayında Çin’in yüksek irtifa balonunun ABD havaalanına girmesi ve akabinde bir savaş uçağı tarafından düşürülmesi, ilişkilerde krize neden olmuş ve bakanlar düzeyindeki görüşmeler askıya alınmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, G7 Zirvesi’nde Çin ile “buzların yakında çözülmesini beklediğini” söyledi.

Pekin yönetimi, yılbaşından bu yana boş olan Washington Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Fıng’ın atandığını dün duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu