Haber

Japonya’daki Hiroşima felaketinin 78. yıldönümünde nükleer caydırıcılık eleştirisi

Japonya’daki “Hiroşima felaketinin 78. yıl dönümü anma töreninde” şehir yetkilileri dünya liderlerinin “nükleer caydırıcılık” politikalarını eleştirdi.

İkinci Dünya Savaşı’nın Pasifik Savaşları’nda Hiroşima’nın bombalanmasının 78. yıl dönümü anısına kentteki Barış Anıtı’nda tören düzenlendi.

Yerel saatle 08:15’te bombanın atıldığı saat 08:15’te tören, şehir yetkililerinin yanı sıra Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun da katıldığı bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Kişida yaptığı konuşmada, artan gerilim ve çatışmalar nedeniyle nükleerden arındırılmış bir dünyaya giden yolun daha da zorlaştığını belirterek, “Ancak bu durum, dünyanın bu yolda yeniden ivme kazanmasının önemini daha da artırıyor.” sözünü kullandı.

Hiroşima Valisi ve Belediye Başkanı’ndan dünya başkanlarına eleştiri

Hiroşima Belediye Başkanı Matsui Kazumi, dünya liderlerinin nükleer tehditler konusunda bir an önce somut adımlar atması gerektiğini vurgulayarak, “Dünya liderleri artık bazı siyasetçiler tarafından dile getirilen nükleer tehditlerin, nükleer caydırıcılık teorisinin ne kadar aptalca olduğunu ortaya koyduğunu kabul etmelidir.” söz konusu.

Vali Yuzai Hidehiko da Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle nükleer silah kullanma ihtimalinin gündeme geldiğine ve Kuzey Kore’nin nükleer programını geliştirmekte olduğuna dikkat çekti.

Yuzai, “Nükleer silahların barışın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanan nükleer caydırıcılık savunucuları, yalnızca nükleer silahsızlanma yolundaki ilerlemeyi geciktiriyorlar” dedi. dedi.

ABD, 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya tarihin ilk atom bombasını attı, şehrin yüzde 90’ı yerle bir oldu ve ilk anda 80.000 kişi öldü. Üç gün sonra Nagazaki’ye atom bombası atıldı ve burada ilk anda en az 40 bin kişinin öldüğü belirtildi.

Atom bombasının müteakip etkilerinde çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 110.000 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Sonraki aylarda ve yıllarda bölgede radyasyona bağlı hastalıklardan ölümler devam etti.

haber-urgup.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu