Haber

FBI, Black Lives Matter protestocularını soruşturmak için gözetim yetkilerini kötüye kullandı

YENİ ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), Black Lives Matter protestocularını soruşturmak için denetleme yetkilerini kötüye kullandığı iddia edildi.

Dış İstihbarat Teftiş Mahkemesi tarafından gizliliği kaldırılan belgelerde, FBI’ın 30 Mayıs ortaları – 18 Haziran 2020 tarihlerinde düzenlenen protestolar sırasında “sivil olaylarla bağlantılı olarak tutuklanan” 133 kişi hakkında “toplu sorgulama” yaptığı belirtildi.

Yakın zamanda gizliliği kaldırılan raporlar, FBI’ın bir kongre kampanyasına ve 6 Ocak’ta Kongre Binası’na yapılan saldırıyı bağışlayanları soruşturmak için gözetim yetkilerini aştığını da gösterdi.

Söz konusu iki rapora göre FBI, Black Lives Matter hareketine karışan protestocuların teröristlerle bağlarının olup olmadığını araştırmak için 2020’de tartışmalı bir yabancı amir kullandı.

FBI’ın bu yetkileri kullandığının açığa çıkması, ABD Kongresi’nde söz konusu denetim aracı olan Yabancı İstihbarat Gözetim Yasası’nın (FISA) 702. Bölümü’nün yenilenip yenilenmeyeceği konusundaki tartışmalar sırasında gerçekleşti.

Mahkeme belgelerine göre, Kongre Binası’na yönelik 6 Ocak 2021 saldırısıyla ilgili soruşturmada, saldırıya yabancı etkinin dahil olup olmadığını belirlemek için FISA bilgileri de kullanıldı. Ancak toplanan verilerin e-postanın diğer ucunda Amerikalılar hakkında bilgi ve benzeri bağlantıların da yer aldığı belirlendi.

ABD Ulusal İstihbarat Departmanı Sivil Özgürlükler, Mahremiyet ve Şeffaflık Ofisi başkanı Rebecca Richards, gazetecilere yaptığı açıklamada, yorumların gizli versiyonlarının geçen yıl Kongre’ye sunulduğunu söyledi.

karaburunhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu