Ekonomi

Citi, Nasdaq endeksi vadeli işlemlerinin üç yılın en yüksek seviyelerine yaklaşması nedeniyle yatırımcıların kâr amacıyla satış yapma riskinin bulunduğunu belirtiyor

Citigroup hisse senedi stratejistleri, Nasdaq 100 vadeli işlemlerindeki olumlu havanın hem piyasa koşullarını hem de karları önemli ölçüde artırdığını gözlemledi. Bu eğilim, yatırımcıların kar elde etmek için hisselerini satmaya başlayıp başlamayacağı sorusunu gündeme getiriyor.

Aracı kurumun mali analistlerinin bildirdiğine göre, yatırımcılar geçen hafta S&P 500 ve Nasdaq 100 vadeli kontratlarındaki hisselerini artırdılar.

“Nasdaq vadeli kontratlarındaki piyasa pozisyonları son üç yılın en yüksek seviyelerinde, bu da bu hisse senetlerinin S&P’deki hisse senetlerine göre güçlü bir şekilde tercih edildiğini gösteriyor. Bu, özellikle şirketlerin kazanç raporladığı bir döneme girdiğimiz şu dönemde doğru.”

Nasdaq 100’de uzun pozisyon tutanların ortalama kazancı neredeyse %5’e ulaştı, bu da yatırımcıların bu avantajlardan yararlanmak için pozisyonlarını satma olasılığını artırıyor. Bu durum kısa vadede piyasanın yukarı yönlü hareketini yavaşlatabilir.

Nasdaq 100 vadeli kontratlarında piyasa pozisyonları son üç yılın en yüksek seviyelerine yaklaşırken, yatırımcılar özellikle kârlarını açıklayan, büyümesi beklenen şirketleri tercih ediyor.

Öte yandan Avrupa borsalarında, büyük ölçüde yeni kısa pozisyonların açılması ve uzun pozisyonların kapatılması nedeniyle yatırımcıların paralarını çektiği görüldü. Bununla birlikte, DAX ve Euro Stoxx 50’ye ilişkin genel piyasa hissiyatı olumlu olmayı sürdürüyor ve tutulan pozisyonların değerine göre güçlü bir yükseliş eğilimini sürdürüyor.

Öte yandan Asya’daki yatırımcıların havası daha az iyimser ve özellikle kısa pozisyonların oldukça yüksek olduğu Hang Seng ve Çin A50 pazarlarında açığa satış eğilimi dikkat çekiyor.

“Özellikle Hang Seng endeksi son üç yılın en yüksek açığa satış seviyelerinden birinde. Kısa pozisyonların boyutu ve bu pozisyonlardan elde edilen kazançlar yatırımcıların kar elde etmesine neden olabilir. Bunun aksine Nikkei şunu gördü: Vadeli işlem pozisyonları geçtiğimiz hafta giderek daha olumlu hale geldi ve şu anda bölgede aşırı gerilmiş göründüğü için dikkat çekiyor.”

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve editör tarafından kontrol edilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

arifiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu