Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping: ABD ile işbirliğine hazırız

REUTERS

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Washington yönetimine seslendi ve katılım teklifinde bulundu.

Çin resmi medyasına göre Xi, iki ülkenin farklılıklarını yönetirken küresel sorunlara yanıt vermek için bir araya gelmeye ve işbirliği yapmaya istekli olduğunu belirtti.

Xi, “doğru” şekilde anlaşma yeteneğinin dünya için hayati değer taşıdığını belirtti.

Xi’den ABD’ye mesaj

Bu açıklamalar, New York merkezli ABD-Çin Temasları Ulusal Komitesi’nin yıllık yemeğinde sunulan bir mektupta ortaya çıktı.

Xi, ikili ilişkilerin daha istikrarlı olması yönündeki çağrısında, bu ilişkilerin “karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği” ilkelerine dayanması gerektiğini belirtti.

Karşılıklı kritik ziyaretler

Çin liderinin mesajı, Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin önümüzdeki günlerde Washington’a yapacağı ziyaret öncesinde geldi.

Aralarında Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de bulunduğu pek çok üst düzey Amerikalı yetkili, bu yaz Pekin’de Çinli mevkidaşlarıyla bir araya geldi.

Washington’un öncelikli hedefinin, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki yoğun rekabetin ve ticaretten Tayvan’a ve Güney Çin Denizi’ne kadar pek çok konudaki anlaşmazlıkların çatışmaya dönüşmesini önlemek olduğu belirtiliyor.

Biden-Chi görüşmesi gerçekleşebilir

Çin medyasından Global Times gazetesi, Dışişleri Bakanı Wang’ın ziyaretinin iki ülke liderleri Biden ve Xi’nin bir araya gelmesinin önünü açabileceğini yazdı.

Ancak Washington’un “Pekin’in kaygılarına çözüm bulmak ve samimiyetini göstermek için somut çaba göstermesi” gerektiği kaydedildi.

Gelişmiş yapay zeka çipi ihracatına kısıtlama

Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, geçen yıl yapay zeka çipi ihracatına getirilen kısıtlamaların ardından ortaya çıkan açıkları kapatmak için yeni kurallar getirileceği bildirildi.

Önceki kısıtlamaların ABD’deki yapay zeka şirketlerinin tercih ettiği işlemci olan Nvidia H100’ün satışının yasaklandığını hatırlatan açıklamada, Çinli şirketlerin bunun yerine ABD kısıtlamalarından etkilenmeyen, H800 veya A800 adı verilen biraz yavaşlatılmış bir versiyonu satın alabilecekleri belirtildi.

Açıklamada, yeni kuralların çiplerin diğer versiyonlarını da kısıtlayacağı belirtilirken, Nvidia dışında Intel ve Advanced Micro Devices (AMD) gibi yarı iletken ticareti yapan şirketlerin Çin’e ihracatının da kısıtlanacağı vurgulandı. etkilenmek.

Ayrıca ABD kısıtlamalarına tabi yarı iletken üretim ekipmanları listesinin genişletilmesinin planlandığı da kaydedildi.

Çin’e yapay zeka engeli

Açıklamada adı geçen ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, kısıtlamalarla Çin’in ekonomik büyümesine zarar vermeyi amaçlamadıklarını vurgulayarak, amacın Çin’in sanayi alanında atılımları tetikleyebilecek gelişmiş yarı iletkenlere erişimini engellemek olduğunu açıkladı. yapay zeka, özellikle askeri kullanımda.

Bu kapsamda Çin’e veya ambargo uygulanan diğer bölgelere yapay zeka çipi ihraç etmek isteyen şirketlerin ABD’ye bildirimde bulunması gerekecek.

haberkargi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu