İş

BAE’den yüzlerce kişi Türkiye’ye geliyor! 25 milyar dolarlık dev hedef

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında ikili ticaret, yatırım, müteahhitlik, gümrük ve üçüncü ülkelerde iş birliğinin ele alınacağı “Türkiye-BAE Ekonomik ve Ticari Ortak Komite (JETCO) 1. Dönem Toplantısı” 2019’da gerçekleştirilecek. Yarın İstanbul’da.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, JETCO 1. Dönem Toplantısına Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Ahmed al Zeyoudi başkanlık edecek. Söz konusu sistem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yılın temmuz ayında BAE’ye yaptığı ziyaret vesilesiyle kuruldu.

İstanbul’da yapılacak JETCO toplantısı kapsamında ikili ticaret, yatırım, müteahhitlik, üçüncü ülkelerdeki gümrük ve işbirliği konuları ele alınacak, Türkiye-BAE JETCO Mutabakat Zaptı bakanlar tarafından imzalanacak. JETCO kapsamında her iki ülkeden iş insanları temaslarını bakanlara sunma fırsatı bulacak.

100’DEN FAZLA İŞ İNSANI DA GELİYOR

Ziyaret kapsamında BAE’den 100’ün üzerinde iş adamı ve yatırımcı Türkiye’ye gelerek şirketler arası toplantılara katılacak, İş Forumu ve yuvarlak masa toplantılarında bakanlarla bir araya gelecek.

Programın özel bölümünde, Türkiye-BAE İş Forumu kapsamında “Müteahhitlik ve Kamu Özel Ortaklığı”, “Teknoloji ve İnovasyon”, “Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması” ve “Lojistik” konularında paneller düzenlenecek. .

– 25 milyar dolarlık ticaret hedefi

Türkiye ile BAE arasındaki ikili ticaret geçen yıl yüzde 25 artışla yaklaşık 10 milyar dolara ulaştı. 1 Eylül 2023’te yürürlüğe giren Kapsamlı Ekonomik Paydaş Anlaşması sayesinde ikili ticaretin 5 yıl içinde 25 milyar dolar seviyesine ulaşması hedefleniyor.

BAE’de bugüne kadar Türk müteahhitlik firmaları tarafından 12,6 milyar dolar değerinde 141 proje üstlenildi. Bu rakam BAE’yi dünyada Türk şirketlerinin en çok proje üstlendiği 10’uncu ülke haline getirdi.

Türkiye, ikili ilişkilerde yakaladığı ivmeyi ticarete yansıtarak istikrarlı bir yapıda sürdürmeyi, şirketler arası iş birliği ve ortaklıkları artırarak sürdürmeyi hedefliyor.

sandikli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu